Malé ohlédnutí za 2. ročníkem divadelního festivalu Na prahu.

Tweetněte nás!
Průvod městem... Pořadatelem 2. ročníku divadelního festivalu „Na prahu“ byl soubor loutkohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.
Cílem realizačního týmu bylo stvořit festival, který se stane příležitostí pro setkání mladých umělců, kteří se nacházejí někde poblíž pomyslného prahu mezi amatérským, studentským, či školním divadlem na jedné straně a profesionálním divadlem na straně druhé.
Druhým ročníkem jsme navázali na ročník první a ještě více jej otevřeli nezávislým profesionálním divadlům, které nezaslouženě stojí stranou zájmu médií i divadelní kritiky. Stejně jako v 1. ročníku i tentokrát jsme pozvali tvůrce, kteří tvoří v žánru loutkového divadla, pantomimy, či nového cirkusu, a zcela nově i zahraniční soubory.

Ledový muži a Žofie. Festival se uskutečnil v termínu 11. – 13. 5., tedy na „ledové muže.“ Tento termín nebyl zvolen náhodně. Podle lidových pranostik na Pankráce, Serváce a Bonifáce naposledy napře své slábnoucí síly zima. Ve snaze napomoci jejímu konečnému přemožení a vítěznému vstupu léta do ulic, odehrála se více než polovina představení právě v ulicích a dvorech Českých Budějovic.
Pankrác, Servác, Bonifác, nově ve společnosti kuchařky Žofie, se opět stali ústředními postavičkami celého festivalu. Obyvatelé města se s nimi setkávali na plakátech, diváci festivalu osobně na jednotlivých představeních. Tito tři ledoví muži vyšli do ulic s celým průvodem v pátek ve čtyři hodiny odpoledne a celý festival zahájili.

Puppentheater am Meininger Theater Na cestu ledových mužů centrem města volně navázaly „Kavkazské pohádky, “ které před přeplněným dvorem U Beránka zahrálo divadlo Kvelb. Dvůr domu U Beránka v Krajinské ulici se stal hostitelem i dalších pohádek – sobotního představení „Jak na draky“ v podání pořádající loutkohry Jihočeského divadla a nedělního „Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého“ hraného mladými umělci působícími pod studiem Damúza Praha.
V průběhu celé soboty probíhala ve dvoře U Beránka divadelní dílna pod vedením zkušených divadelníků a studentek pedagogické fakulty Jihočeské univerzity. Kromě výroby divadelních masek a žonglovacích míčků se děti mohly nechat nalíčit, obléci do pohádkových kostýmů či se naučit žonglovat a chodit na chůdách. V mnoha případech se do divadelního veselí zapojili i rodiče…
Veselí U Beránka pokračovalo ve večerních i nočních hodinách setkáním hostů a účastníků festivalu.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů