Hvězdná Rusalka na Otáčivém hledišti Český Krumlov 2009

Tweetněte nás!
Po úspěšné Verdiho opeře Síla osudu připravují pro letní sezónu 2009 Jihočeské divadlo a Mezinárodní hudební festival Český Krumlov další velkolepý operní projekt na Otáčivém hledišti. Z uměleckých a dramaturgických důvodů se organizátoři rozhodli a spojili své síly při uvedení romantické opery Antonína Dvořáka Rusalka. Stávající režijní podoba Josefa Průdka zůstane zachována, stejně jako scénické a kostýmní řešení inscenace. Změny nastanou v obsazení a v hudebním nastudování. Poprvé bude obsazení Rusalky ve větší míře složeno nejen ze sólistů Jihočeského divadla, ale i jiných českých a zahraničních operních domů. Hudebního nastudování se ujme dirigent Metropolitní opery v New Yorku John Keenan. 
Za účelem sestavení špičkového obsazení proběhl v listopadu 2008 v Jihočeském divadle pěvecký konkurz, do kterého se přihlásil úctyhodný počet sedmdesáti uchazečů. Z tohoto množství bylo na základě zaslaných audio nahrávek vybráno 29 zpěváků, kteří se zúčastnili finálního kola konkurzu před uměleckou komisí. Tu tvořili umělecký šéf opery Jihočeského divadla Miloslav Veselý, dirigent Metropolitní opery NY John Keenan, šéfdirigent Jihočeského divadla Martin Peschík, dramaturg Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov Luboš Herza a režisér Rusalky Josef Průdek. Souběžně s konkurzem probíhala ještě jednání s vybranými sólisty, kteří například v Rusalce zpívali v létě 2008 na festivalu v Salcburku či ji budou v lednu 2009 premiérovat v Canadian Opera Company v Torontu pod vedením Johna Keenena. 
Opera Rusalka bude uváděna ve dvojím pěveckém obsazení, jejichž premiéry jsou naplánovány na 24. a 25. července 2009 s následnými čtyřmi reprízami. Vstupenky na všechna představení jsou již v prodeji na pokladně Jihočeského divadla nebo online na www.jihoceskedivadlo.cz.
Osoby a obsazení /
Princ / Aleš Briscein / Allan Glassman
Rusalka / Dana Burešová / Julie Makerov
Vodník / Jozef Benci / Martin Gurbal´
Ježibaba / Andrea Kalivodová / Dagmar Volfová
Cizí kněžna / Alison Bolshoi / Eva Urbanová
Hajný / Svatopluk Sem
Kuchtík / Iva Hošpesová
1. lesní žínka / Věra Likérová
2. lesní žínka / Šárka Hrbáčková
3. lesní žínka / Jana Piorecká© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů