Jedinečné představení španělských Dantzaz v Budějovicích

Tweetněte nás!

Ve čtvrtek 17. června vystoupí v 19.30 v DK Metropol taneční skupina Dantzaz ze španělského San Sabastianu. Jde o mladé profesionální tanečníky, kteří patří k evropské špičce mezi juniorskými soubory současného tanečního divadla. Českobudějovickým příznivcům tanečního umění se představí v komponovaném večeru nazvaném 1.01.

Během večera diváci uvidí choreografie Erica Gauthiera, Hilde Kochové a Itzika Galiliho.

Balet 101 choreografa Erica Gauthiera je „totální ponoření“ do „klasického“ tance. Choreografickým klíčem je humor. Z pěti základních baletních pozic Gauthier vytváří 100 humorných kombinací, inspirovaných slavnými klasickými balety. V první části předvádí pozice, ve druhé části je náhodně míchá a tím vytváří dílo s překvapivým koncem.

O choreografii Torque její tvůrkyně Hilde Kochová říká: „ Je to využití síly, která způsobuje krut a rotaci kolem osy. Po letech mé práce jako profesionálky s pro mě stala improvizace základním nástrojem v choreografické kompozici. Chtěla jsem předvést mladým tanečníkům tuto formu práce, aby se zapojili do procesu tvorby. Předávat jim choreografický materiál a vést je, aby ho dotvořili. Také v hudební kompozici mají housle silný improvizační charakter. Momenty ticha mezi částmi, ze kterých se dílo skládá, k tomu přímo vybízejí.

V choreografii Björk duets Erich Gauthier prostřednictvím emotivních písní islandské zpěvačky zkoumá různé aspekty lidských kontaktů: od těch nejpovrchnějších a nečestných, až po ty nejniternější jako je láska a nenávist.

Poslední choreografie, Earth Apples, pochází z dílny Itzika Galiliho. „Hlas Mercedes Sosy vyvolává zemité, až klanové pocity. Její srdce bije v prostoru s velkou intenzitou. Pokusil jsme se vcítit do této esence, do repetic i kánonu její hudby a zpěvu. Nové zpracování se souborem Dantzaz vneslo do choreografie nové dimenze a energii. I když byla původně vytvořena pro sedm tanečníků – mužů, bude ji interpretovat šest mladých tanečnic a jeden tanečník. Jejich mládí se propojuje se starobylým původem země.“

Představení přiveze Taneční centrum Praha - konzervatoř ve spolupráci s Jihočeským divadlem. Vstupenky jsou v prodeji na pokladně Jihočeského divadla, rezervace online ZDE.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů