Činohra JD začala zkoušet Komunismus

Tweetněte nás!

Po úspěšné sezóně před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově se soubor činohry přemístil opět do budovy na břehu Malše a právě dnes odstartoval novou sezónu 2010/ 11 v Jihočeském divadle prvními zkouškami hry Viliama Klimáčka KOMUNISMUS v režii Iva Krobota. Premiéra je naplánovaná na 22. října od 19:00 hod. v Jihočeském divadle.

Komunismus / V. Klimáček

rudá love story

Nelze říct: "Jsem tak trochu těhotná,", ani: "Jen tak trochu mě na tebe nasadila StB." Ďábel si vždycky bere celou duši. 80. léta 20. století – naše nedávná minulost – smutně i směšně.

Režie: Ivo Krobot

Hrají: R. Nevěčný, J. Červenková, M. Hruška, P. Šporcl a V. Liška

S režisérem Ivo Krobotem o premiéře hry Komunismus

Komunismus je hra současné hvězdy slovenské dramatiky Viliama Klimáčka. V Čechách byla uvedena jen jako čtené divadlo v "poloscénické" podobě. Čím Vás při prvním čtení uchvátila nejvíce?

Klimáček je v tématech svých her vždy upřímný a krutý, jak v těch osobních, tak společenských. I formálně jsou jeho hry pro režiséra provokující.

V období let 2003 – 2005, kdy vaší domovskou scénou bylo Jihočeské divadlo, jste ve spolupráci s činohrou vytvořil celkem pět činoherních inscenací, krom toho jako hostující režisér i Hrabalovy Taneční hodiny pro starší a pokročilé (2002), Shakespearova Hamleta (2006) a maďarskou fotbalovou komedii Šťovík, pečené brambory Z. Egressyho (2007). Jak se od nich inscenace Komunismu bude lišit?

Podoba žánrová většinou vychází ze zpracovaného tématu. V případě Komunismu půjde o zřetelný důraz na hereckou složku inscenace. Rovněž moje osobní vzpomínky na dobu od 60.-90. let, včetně přátelských návštěv na StB na Leninově ulici v Brně a Bartolomějské v Praze, budou inspirující.

Koho diváci v Komunismu uvidí v hlavních rolích a jaká bude výtvarná podoba vaší inscenace?

V inscenaci se můžete těšit na Jaroslavu Červenkovou, Romana Nevěčného, Petra Šporcla, Martina Hrušku a Václava Lišku. V týmu spolupracovníků je Zdeněk Kluka (hudba), Alice Lašková (kostýmy), Václav Špale (scéna). Scénografické řešení by mělo pro herce vytvořit též inspirativní prostor jako ve dvou kontrastních interiérech v první půli, především pak v závěrečné scéně v exteriéru na střeše sídlištního paneláku.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů