Zemřel pěvec Stanislav Stolbenko

Tweetněte nás!

STANISLAV STOLBENKO (3. 12. 1926, Praha - 7. 5. 2011, České Budějovice)

Jihočeské divadlo se zármutkem oznamuje, že 7. května 2011 zemřel dlouholetý sólista opery Stanislav Stolbenko. Narodil se 3. prosince 1926 v Praze, ale už od svého dětství byl pevně vrostlý do jižních Čech. Po studiu zpěvu na pražské konzervatoři a AMU a krátkém olomouckém intermezzu zakotvil nejprve v souboru tehdejší zpěvohry JD, aby se v roce 1959 stal jednou ze zakladatelských osobností tehdy právě vzniklého operního souboru.

Stanislav Stolbenko při představení Lucerna před Otáčivým hledištěm Český Krumlov

V průběhu půlstoletí ztvárnil v Jihočeském divadle více než stovku nejrůznějších úloh basového repertoáru. Vynikal zejména v oboru tzv. buffo-bas. K jeho erbovním rolím proto patřili Basilio i Bartolo z Rossiniho Lazebníka selvillského, Dulcamara a Don Pasquale z Donizettiho Nápoje lásky a Dona Pasquala, Leporello, Papageno a Osmin v Mozartových operách Don Giovanni, Kouzelná flétna a Únos ze serailu. Nezapomenutelný je také jeho astrolog Petronio z inscenace Paisiellovy komické opery Astrologové zaznamenaný i Československou televizí v Zrcadlovém sále českokrumlovského zámku.

Miloval a diváky byl milován rovněž v rolích z českých oper, zejména jako Vodník z Rusalky, Kecal z Prodané nevěsty, Marbuel z Čerta a Káči, otec Paloucký z Hubičky, Bonifác z Tajemství či pan Franc z Bendlovy opery Starý ženich. S radostí po léta vytvářel také postavu pošťáka Kolbaby z Feldovy dětské opery Pošťácká pohádka, která od roku 1997 až do současnosti patří ke kmenovému opernímu repertoáru. Nevyhýbal se také vážným až tragickým rolím, z nichž připomeňme alespoň Velkého inkvizitora z Verdiho Dona Carlose, Sparafucila z Rigoletta, žalářníka Rocca z Beethovenova Fidelia a Dalanda z Wagnerova Bludného Holanďana. Nezapomenutelný byl rovněž jako Gremin z Čajkovského Evžena Oněgina či slepý houslista Mareš z Tylovy Fidlovačky, s nímž zahajoval i provoz nově zrekonstruované divadelní budovy v roce 1990.

K divadelnímu životu Stanislava Stolbenka patřila neodmyslitelně také opereta a muzikál a celá plejáda jejích komediálních hrdinů. Diváci vděčně vzpomínají zejména na jeho Kolomana Zsupana z Cikánského barona, Alfréda Doolitleho z My fair lady nebo titulní postavu Piskáčkova Tuláka.

S Jihočeským divadlem se rozloučil úlohou dr. Grenvila z Verdiho La Traviaty, kterého naposledy na jevišti vytvořil 6. dubna 2006.

Byl nositelem ocenění Senior Prix 2004 za dlouholetou vynikající uměleckou činnost, jež uděluje Nadace život umělce a Intergram. Právem získal také Cenu za celoživotní přínos Jihočeskému divadlu a Cenu Eduarda Hakena pro rok 2011 za dlouholetý vklad k povznesení opery, především v Českých Budějovicích.

Se Stanislavem Stolbenkem odchází nejen významná postava české opery, ale i milovaný člověk s nakažlivým smyslem pro humor.

Poslední rozloučení se zesnulým se uskuteční v pátek 13. května 2011 ve 13.00 hod. v kapli na hřbitově u sv. Otýlie v Českých Budějovicích.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů