Konkurzní klání na pěvecké obsazení opery Rigoletto

Tweetněte nás!

Tuto neděli 13. 11. proběhlo v Jihočeském divadle druhé výběrové kolo konkurzu na obsazení pěveckých rolí opery Giuseppe Verdiho Rigoletto. Opera bude v srpnu 2012 uvedena v osmi představeních před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. 

Samotnému předzpívání před odbornou komisí 6. a 13. listopadu 2011 předcházelo "předkolo", v němž na základě zaslaných audio i video nahrávek dramaturgie opery doporučila z celkem 78 uchazečů hlasy, jež se nejprve v 1. kole představily "live" komisi složené ze šéfa opery Miloslava Veselého, dirigenta Martina Peschíka, sbormistra Josefa Sychrya režiséra Josefa Průdka. Ta části z nich poté doporučila postup do 2. kola konkurzu. Majitelé těchto hlasů v něm dostali příležitost předzpívat před generálním hudebním ředitelem JD, jímž je od 1. 11. dirigent - a zároveň budoucí autor hudebního nastudování inscenace Rigoletta - Mario De Rose i před režisérkou Janou Kališovou a šéfem opery Miloslavem Veselým. Těchto konkurzních kol se zúčastnilo 52 pěvců ze 7 zemí: kromě České a Slovenské republiky také z Koreje, Japonska, Polsko, Srbska a Ukrajiny. Klavírní doprovod při jejich výkonech spolehlivě obstarali střídavě korepetitoři Pavel Baxa, Martin Marek a Lilia Červená. Bylo vybíráno obsazení pro role Rigoletta, Gildy, Vévody mantovského, Maddaleny, Sparafucila, Monterona, Borsy a Marulla. Za domácí pěvecký tým při 2. kole konkurz hájil barvy barytonista Alexandr Beň (Rigoletto), sopranistka Eva Štruplová jako Gilda a o úlohu Marulla se ucházel basbaryton Františka Brantalíka.

Poslední kolo konkurzu bude pojato jako jevištní zkouška pod vedením režisérky a za účasti hudebního ředitele. Cílem je vybrat nejvhodnější představitele, kteří by po herecké stránce nejlépe korespondovali s charakterem vybrané operní role.

V soboru 12. 11. zhlédl nový hudební ředitel Mario De Rose druhou premiéru baletu Louskáček v choreografii Atilly Egerháziho, kterou si velmi pochvaloval. Ocenil promyšlenou choreografii citlivě korespondující s hudbou P. I. Čajkovského.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů