Verdi a jeho Rigoletto opět na krumlovské scéně

Tweetněte nás!

Verdiho v pořadí sedmnáctá opera Rigoletto z roku 1851 se v nastudování operního souboru Jihočeského divadla hrála před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově ve třech inscenacích dvou režisérů v období 1961 – 2003 souhrnně 7 let. Od založení opery v Českých Budějovicích v roce 1959 se Rigoletto představil dokonce v pěti inscenacích třech různých režisérů. Čtvrtá inscenace před Otáčivým hledištěm a šestá na domácí českobudějovické scéně bude tentokrát dílem generálního hudebního ředitele JD Maria De Rose, který se ujme taktovky a režisérky Jany Kališové. Autorkou scény a kostýmů je Jana Zbořilová, sbormistrem Josef Sychra.

Pěvecké obsazení je tentokrát mezinárodní – v Českém Krumlově i Českých Budějovicích. Vzešlo z pěveckého konkurzu koncem minulého roku, jehož se zúčastnili sólisté ze třech kontinentů - Jižní Ameriky, Asie a Evropy. Štafetový kolík v titulní roli zůstal v rukou domácího ukrajinského pěvce Alexandra Beně, který tuto roli ztvární už ve své třetí inscenaci. Jeho alternantem je barytonista Pavel Klečka, který s rolí Rigoletta úspěšně vystoupil rovněž na jevišti Státní opery Praha. V Rigolettovu dceru Gildu se změní dokonce 3 sopranistky – půvabná Japonka Yiukiko Kinjo Šrejmová a českobudějovická rodačka Jana Šrejma Kačírková spolu se slovenskou pěvkyní Petrou Perlou Notovou. Tenorové úlohy mantovského vévody se zhostí Kisun Kim, korejský tenorista, který se českým divákům již představil úspěšně v úloze Samsona v opeře Samson a Dalila v opavské opeře. Jeho alternantem se stane přední český tenorista, pravidelný host pražského Národního divadla i Státní opery Martin Šrejma. Pěvecké obsazení Rigoletta tak bezesporu ozdobí tři nositelé jména Šrejma, o nichž můžeme prozradit, že jejich civilní vztah je manžel, manželka a švagrová.

 V dalších rolích vystoupí například Jevhen Šokalo, Michaela Kapustová, Šárka Hrbáčková, Josef Škarka , Josef Moravec, Aleš Voráček a další.

Zkouškový proces byl již zahájen tzv. ansámblovými zkouškami pod vedením dirigenta Maria De Rose. Poté režisérka Jana Kališová přistoupila na jevišti DK Metropol k aranžovacím zkouškám, které vyvrcholí na přelomu měsíců dubna a května zkouškami orchestrálními. Tyto zkoušky jsou přípravou k vlastnímu zkušebnímu procesu před Otáčivým hledištěm, kam se „tutto Rigoletto“ přesune od poloviny května.

Premiérová uvedení před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově se chystají na 3. 8. a 4. 8. 2012 (VSTUPENKY JIŽ V PRODEJI ZDE) a v DK Metropol na 27. 9. a 28. 9. 2012.
Milí příznivci krásných hlasů a milovníci Verdiho díla - jste srdečně zváni!


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů