Román o andělích a Moldavanech v posledním LiStOVáNí sezóny

Tweetněte nás!
Simion Výtažník

 

Vážení diváci a fanoušci nejen Jihočeského divadla, ale i LiStOVáNí - projektu scénických čtení, který k nám do Českých Budějovic každý měsíc přiváží oblíbený herec Lukáš Hejlík a jeho kolegové. Právě ti nám již od minulé sezóny představují knižní tituly známé, méně známé, nebo i úplně neznámé, kterým však vždy stojí za to věnovat nemalou pozornost. Poslední "listovací" knihou v této sezóně je SIMION VÝTAŽNÍK. Kniha, jejíž čtení proběhne v úterý 22. května od 19:30 hodin v Malém divadle, získala prestižní cenu Magnesii Literu jako kniha roku 2006. Účinkují Věra Hollá, Lukáš Hejlík a Pavel Oubram. Součástí večera bude i autogramiáda rumunského spisovatele Pétru Cimpoeşu, který se LiStOVáNí osobně zúčastní.

REZERVACE VSTUPENEK ZDE.

Lukáš Hejlík

Pétru Cimpoeşu vnáší svým Simionem Výtažníkem do rumunské prózy výrazně svěží tón. Přechodné období po „velkém třesku“ v prosinci 1989 je v románu vnímáno jako jeden obrovský očistec. Pronikáme do uzavřeného světa jednoho panelového domu v moldavském městě Bacău, jehož obyvatelé tvoří hutný vzorek rumunské společnosti po pádu ceauşescovské diktatury. Cimpoeşu zde vytváří roztodivné situace plné ironie, trpkého humoru a satirických šlehů. Z nich patrně nejprovokativnější je ta, kdy podle Simionova proroctví sestoupí Ježíš Kristus v předvečer prezidentských voleb roku 2000 na zem, aby se ucházel o místo hlavy státu, a tak se znovu pro lidi obětoval. Jeho program je velmi prostý: Desatero.

Věra Hollá

I tentokrát doprovodí LiStOVáNí své knihy sám autor titulu Pétru Cimpoeşu, přední současný rumunský spisovatel (*1952, Vaslui, rumunská Moldávie). Pétru Cimpoeşu se narodil v rumunské Moldávii v rodině krejčího. V letech 1971-1976 byl posluchačem bukurešťské Vysoké školy báňské, oboru těžby ropy a zemního plynu a získal titul inženýr. Prošel řadou zaměstnání a roku 1983 vydal prvotinu Vzpomínky z venkova. V současnosti (2010) pracuje jako vedoucí odboru pro kulturu, náboženství a kulturní dědictví župy Bacău. Za své knihy získal několik ocenění od Unie rumunských spisovatelů. Do češtiny byly přeloženy jeho dvě knihy - Simion Výtažník (Dybbuk, Praha 2006, přeložil Jiří Našinec) a Christina Domestica a lovci duší (Havran, Praha 2008, přeložil Jiří Našinec).
Uváděno pod záštitou Rumunského kulturního institutu v Praze.
 

Pavel Oubram

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů