Popelka v Malém divadle

Tweetněte nás!

Soubor Malého divadla již pomalu dokončuje přípravy únorové premiéry Popelka z krejčovského salónu podle klasického pohádkového příběhu, který zajisté oslovuje řadu dětských i dospělých diváků a čtenářů více než 300 let v různých verzích a podobách. Možná proto, že každý se někdy cítil být odstrkovaný a sám jako Popelka. Každý občas sní o tom, že si ho všimne krásný a bohatý „princ“. Všichni si chceme žít jako v pohádce. Ale nic není zadarmo, vždy je potřeba pro to něco udělat. Co třeba ušít pohádkové šaty?!
Na premiéru této slavné a velice úspěšně pohádky, tentokrát však z prostředí krejčovského salónu ve stylu „sixties“, se můžete těšit již 16. února od 17.00 hodin v Malém divadle. (rezervace vstupenek ZDE)

Režie se ujal Petr Hašek, dramaturgie Zdeněk Jecelín, výpravy Jitka Nejedlá a hudbu složil David Hlaváč.
Z uměleckého ansámblu Malého divadla se Vám v této pohádce představí Budlana Baldanova, Tereza Peterková, Lucie Škodová a Petr Hubík

Režiséra Petra Haška jsme se pro Vás zeptali, proč se rozhodl inscenovat právě tento snad nejznámější příběh vůbec, proč a s kým se při přípravě pohádky rozhodl spolupracovat, ale také na to, kde působil před tím, než začal spolupracovat s Malým divadlem.

Příběh o Popelce je jedním z nejznámějších pohádkových příběhů vůbec, proč jste se rozhodl inscenovat právě ji?

Možná právě proto, že je to notoricky známý příběh již po generace! Myslím, že není nikdo, kdo by tuto pohádku neznal, a pro mě je právě zajímavé, že při tvorbě naší nové inscenace můžeme s tímto faktem počítat. Vlastně si s motivy, které pohádka nabízí, svobodněji hrát. Divákovi - a to ani tomu nejmenšímu - nemusíme nic vysvětlovat, protože každý asi tuší, jak to s Popelkou nakonec dopadne. Proto nečekejte zcela klasickou pohádku o Popelce, ale „hravě-krejčovskou variaci“. Přitom bych však nechtěl, aby se kouzelný příběh, který všichni tak milují, vytratil úplně.

Jaké jste si k sobě při přípravě inscenace přizval spolupracovníky?

Samozřejmě divadlo je věc týmová a výběr kolegů zcela zásadní. Výprava, kostýmy a loutky jsou v režii Jitky Nejedlé, se kterou jsme již spolupracovali na řadě inscenací. Důležitou složkou bude i hudba a původní písně, které vznikly v dílně velmi muzikálního a divadelně poučeného komponisty – Davida Hlaváče (mimo jiné kapelník oblíbené hudební skupiny Střídmí klusáci v kulisách višní, autor hudby k Čarodějce Jennifer). A pak se samozřejmě těším na seznámení s herci z Malého divadla, s kterými se při práci setkávám poprvé. Hereckým obsazením půjde spíše o inscenaci komorní, protože si zde budou hrát pouze čtyři herci, ale o to více doufám, že v ní bude plno fantazie, nápadů a živého zpěvu. Jak jsem již naznačil, diváci se můžou těšit na Popelku z krejčovského salónu ve stylu „sixties“.

Říkal jste, že jde o Vaši první spolupráci s Malým divadlem v Českých Budějovicích, kde jste režíroval a působil před tím?

Vystudoval jsem sice katedru alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU a můj profesor Josef Krofta mne naučil mít loutky hodně rád, ale nejsem nijak vyhraněný a zabývám se všemi formami divadla. Mou srdcovou záležitostí je nezávislá divadelní skupina Geisslers Hofcomoedianten, kterou vedu již jedenáctou sezónu. Razíme společně „nový barokně-divadelní styl“, což znamená, že se inspirujeme barokním divadlem a jeho tématy. Nesnažíme se o klasické rekonstrukce, ale děláme divadlo tady a teď, které reflektuje současnost. Doufám, že jsme si za ta léta už vydobyli určité renomé. V současné době se nám daří hodně hrát a cestovat. Dále pravidelně spolupracuji s pražským Divadlem Letí, které se zaměřuje na současnou dramatiku, hradeckým Divadlem DRAK, režíroval jsem v Divadle Minor, kladenském Lampiónu, Paláci Akropolis atd. Nevyhýbám se žádnému divadelnímu stylu, baví mne hledat nové a nové cesty inscenování, dle toho, co si vytčené téma žádá. Jak jsem již řekl: pro mne jsou zásadní lidi, se kterými na inscenaci spolupracuji, a mým hlavním úkolem je: nadchnout je pro věc. Doufám, že se to povede i v Českých Budějovicích! 


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů