Opera nás baví, a co vás?

Tweetněte nás!
Mikádo

Až do konce sezóny pro vás máme pestrou operní nabídku, ze které si určitě vybere každý. U nás můžete s operou zavítat i do dálného Japonska. V muzikálové operetě Mikádo nikdo není tak úplně tím, kým tvrdí, že je, a tak je třeba být ve střehu, protože o intriky ani absurdity nebude nouze. Žádná láska nakonec není tak velká, aby bylo třeba dát se kvůli ní pohřbít zaživa, naproti tomu ohrozit dobrou pověst úřadu generálního kata zfušovanou autodekapitací by bylo jistě trestuhodné faux pas…. Nenechte si ujít poslední dvě představení 19.2. a 10. 3. v DK Metropol.


 

Trubadúr

V našem repertoáru nechybí ani osudové drama Giusseppe Verdiho Trubadúr, uvádíme 28. 3. V DK Metropol. Ústřední postavou tragického příběhu je žena poznamenaná hrůzným traumatem minulosti. Její neukojitelná touha po pomstě v ní pozvolna ničí všechno lidské a stane se nakonec osudnou i pro Manrica a Lunu, dva soky v lásce, kteří až do poslední chvíle netuší, že jsou ve skutečnosti sourozenci. 

La traviata

Máte-li rádi romantiku i vášeň, pak je právě pro vás Verdiho nejoblíbenější opera La traviata. O tom, že byste si ji neměli nechat ujít, mluví ohlas potomka slavného skladatele Antonína Dvořáka: „Úžasné, excelentní, působivé po všech stránkách. Moderní, jednoduchá ale o to nápaditější scéna s tajemným pohybem za zrcadly. Skvělé - v duchu rozmařilého pařížského života - odpovídající kostýmy. Pestrá choreografie, která skvěle vyniká na jednoduché scéně. Impozantní baletní doprovod působivého děje a hlavně vynikající pěvecké výkony.Orchestr jako by tam nebyl. Hrál brilantně, ale dění a pěvecké akce na scéně byly tak strhující, že hudba operu opravdu doprovázela.
Při spoustě provedení La traviaty na všech hlavních scénách ve světě je jistě velmi těžké najít něco neotřelého a nového. Toto provedení je však opravdu tak výjimečné, že by si zasloužilo i světovou scénu.“/ Antonín Dvořák
IV. Uvádíme 23. 2., 8. 3. a 18. 3. a 18. 4. v DK Metropol

Její pastorkyňa

Operní novinkou Její pastorkyňa jsme v lednu vstoupili do Českého roku 2018. Věděli jste, že Janáček tuto operu komponoval plných 9 let? Hudba Leoše Janáčka má dar, jak z oblázků navršit horu. Je veselá i smutná, rozjařená i hlubokomyslná, svůdná i odpuzující, ladná i neladná, vzrušující i uklidňující…. Poznejte proto poprvé v životě nejoriginálnější českou hudbu na jednom z těchto představení 12. 2., 5. 3. a 16. 4. v DK Metropol. 

Příležitost dělá zloděje

17. února si nezapomeňte přijít do Jihočeského divadla procvičit italštinu pro zamilované. Rosiniho operní crazy komedie Příležitost dělá zloděje stojí jistě za to!

Svět na měsíci

Nesmíme zapomenout na naše významné operní hosty. 13. března si nenechte ujít originální Haydnův Svět na Měsíci našeho spřízněného divadla Landestheater Niederbayern Pasov. 
Téměř 200 let před prvním přistáním na Měsíci učinil tento velký krok pro lidstvo na operní scéně Mozartův současník Joseph Haydn. Pomocí fantazie lze koneckonců dobýt kteréhokoli nebeského tělesa! Opera Svět na měsíci byla poprvé uvedená roku 1777 na zámku Esterházy a je typickou komickou operou: celkem sedm postav (vznešeného i nízkého stavu, podivínských a lstivých osob) se zde zaplétá do milostných vztahů a intrik. Drsná komika se přitom prolíná se strhující hudbou raného klasicismu.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů