Vážení diváci Jihočeského divadla,

mám radost, že opera má v Budějovicích tolik spřízněných duší a že přibývají, a to i v řadách nejmladší generace, o čemž svědčí mimo jiné i úspěšná školní představení. Pevně doufám, že tento trend bude pokračovat a my Vám, příznivcům hudebního divadla, stále budeme moci dokazovat, jak umí být opera živým, nabíjejícím a občerstvujícím zážitkem pro všechny generace. Z uplynulé sezóny bych rád vyzdvihl dva mimořádné úspěchy, jež náš soubor zaznamenal v podobě nominace na cenu Divadelních novin za režii a hudební nastudování (SKUTR, Mario De Rose) inscenace Příhody lišky Bystroušky na Otáčivém hledišti v Č. Krumlově a úspěšného uvedení opery Dítě a kouzla (s premiérou edukativního programu Kouzla a dítě) v rámci prestižního mezinárodního festivalu Janáček Brno 2016. Prozradím, že v říjnu 2017 se rovněž tuto Ravelovu operu chystáme prezentovat na 13. ročníku festivalu hudebního divadla Opera 2017 na scéně Stavovského divadla v Praze.

Asi nejvíc Vás ale bude zajímat, jaká bude ta nadcházející, hned dvakrát slavnostní sezóna. Budeme totiž slavit významné jubileum, sto let od vzniku samostatného státu a také, zvlášť v opeře, nesmíme zapomenout ještě na jedno kulaté výročí - devadesát let od úmrtí jednoho z našich největších hudebních géniů, Leoše Janáčka. Věřte, že jsme vybírali přepečlivě a nebylo to jednoduché rozhodování. Mottem celé sezóny je název známé básně Jaroslava Vrchlického Za trochu lásky... Všichni hlavní hrdinové našich tří premiér se totiž právě s láskou v jejích různých podobách trápí přímo existenciálně. 

Jako první jsou to Markéta a Armand alias Violetta a Alfredo v další z verdiovských kreací Maria De Rose tentokrát na motivy slavného románu Alexandra Dumase ml. Dáma s kaméliemi. Režie se ujme všestranně divadelně i hudebně nadaná Veronika Poldauf Riedlbauchová, kterou není jistě třeba českobudějovickému publiku představovat. La traviata však bude jejím samostatným operním debutem. Mrazivým dramatem Jenůfy, Lacy a Kostelničky ve strhující opeře Leoše Janáčka Její pastorkyňa vstoupíme do jubilejního roku 2018. Těžko si představit důstojnější oslavu jak české státnosti, tak skladatelova výročí, vždyť právě vídeňská premiéra Její pastorkyně 16. února 1918 odstartovala celosvětový věhlas Janáčkovy hudby, která je podnes něčím, co právem můžeme počítat k našemu domácímu rodinnému stříbru i světovému kulturnímu dědictví. Taktovky se ujme rovněž Mario De Rose, který už nastudováním Příhod lišky Bystroušky dokázal, že jeho italskému temperamentu je Janáčkova výbušná hudba blízká.

Poslední premiérou sezony bude odlehčená hudební komedie s názvem Don G a podtitulem Juan, Juan, Juan!!! Podíváme se v ní na zoubek legendárnímu svůdníkovi hned ve trojí podobě. Doufám, že si nenecháte ujít možnost chystané tituly vidět. Vedle premiér se můžete samozřejmě těšit i na oblíbené reprízované inscenace Mikádo, Zemi úsměvů, Zpívání v dešti, Dítě a kouzla a další nebo na různé koncertní události. Zahajovací koncert nové sezóny bude situován do poněkud lehkonohé atmosféry konce c. k. mocnářství, pokračovat budou i utajené koncerty na netradičních místech a samozřejmě i tradiční koncerty při obvyklých svátečních příležitostech. Chystáme také další koncert ve spolupráci s Jihočeskou filharmonií, tentokrát jako společné finále sezóny v červnu 2018.

Přeji Vám srdečně krásná setkání s operou JD po celou sezónu a těšíme se na setkávání s Vámi.

Tomáš Studený, umělecký šéf opery

© 2002 - 2018 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice