„Něžná i proradná, krutá i bezradná…“ (Karel Kryl, Salome, 1965)

Vážení diváci,

sezóna, kterou pro Vás se souborem opery připravujeme, bude divadelními a hudebními zážitky opravdu nabitá a já pevně doufám, že pro Vás ty zážitky budou radostné, silné, a nabíjející. Na podzim vyvrcholí „Český rok 2018“ a oslavíme století existence naší republiky, století plné dramatických událostí. Cyklus velkých českých oper odstartovala letos v lednu Její pastorkyňa. V létě na něj navazují reprízy Rusalky a Příhod lišky Bystroušky na Otáčivém hledišti a 12. října ho završí slavnostní premiéra Prodané nevěsty a také zahajovací koncert, konaný přímo v den výročí 28. října, na němž zazní, jak jinak, Má vlast. Národní sebevědomí, vlastenectví a národní zájmy jsou témata, skloňovaná v poslední době v nejrůznějších souvislostech. Bohužel často v prapodivně pokroucené podobě, která spíše než ze zdravé hrdosti na společně sdílené hodnoty pramení ze strachu, dezinformací a lží, jimiž se nebezpečně zamořil veřejný prostor všude kolem nás. A jsem proto nesmírně rád, že divadlo, a teď nemyslím budovu ani instituci, ale divadlo jako fenomén, divadlo jako společenství lidí, kteří se setkávají z očí do očí, a ne kdesi ve virtuálním prostoru, reprezentuje jakousi oázu živé kultury, setkávání, dialogu a společného prožívání lidských příběhů i fantazií. Oázu, kde se pěstuje vzájemné porozumění a kde si můžeme připomínat národní bohatství, na něž můžeme být hrdi plným právem, protože naše kulturní dědictví je naprosto plnohodnotnou součástí toho celosvětového.

Nadcházející rok 2019 se pro změnu ponese v duchu stoletého výročí existence Jihočeského divadla, a tak i celá následující sezóna bude v mnohém mimořádná. Po velkém úspěchu inscenace Ravelovy opery Dítě a kouzla (poslední uvedení 17. 6. na festivalu Smetanova Litomyšl, kde se představí soubor opery vůbec poprvé) chystáme další z řady rodinných oper, a sice Brittenova Kominíčka, kde jsou děti i hlavními protagonisty příběhu. Jaro bude patřit muzikálu, nově uvedeme slavný muzikál Evita a léto na Otáčivém hledišti zahájíme obnovenou premiérou muzikálu Divotvorný hrnec. Vrcholem sezóny bude bezesporu premiéra velkolepé Pucciniho opery Turandot, která celých těch sto let na své uvedení v JD čekala!

Podobně jako úvodní dvojverší z písně Karla Kryla se celá sezóna vztahuje k tématu ženy, která čelí něčemu, co nelze přemoci, ženy, která je komplikovaná a těžko se vyznává sama v sobě i ve věcech kolem sebe, ženy silné a revoltující. To téma předznamenaly už Jenůfa a Violetta a pokračuje zápasem Mařenky za svou životní lásku proti zaběhlým zvyklostem, prohraným bojem energické ženy ve vysoké politice, kterou pokořila až zákeřná nemoc, a vrcholí vnitřním zápasem princezny uvězněné ve zlaté kleci, která uzamkla své city hluboko v sobě a krutě se mstí všem mužům. Prohraje až boj se svým vlastním citem. Mimo to jako obvykle chystáme i řadu koncertů a dalších akcí, včetně mimořádného operetního galakoncertu nebo samostatného koncertního programu sboru opery JD z písní Jaroslava Ježka.

Přejeme Vám srdečně krásná setkávání s operou a těšíme se na Vás.

Tomáš Studený, umělecký šéf opery JD

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů