Kronikáři

David Hlaváč, Helena Kebrtová, David Košťák

stručné dějiny světa v muzikálu premiéra: 17. 3. 2017
Tweetněte nás!

Víte, jak Kolumbus objevil Ameriku nebo jak vedla Johanka z Arku francouzské vojsko do boje? Co když to ale bylo trochu jinak, než jak nás to učili ve škole? Čtrnáctiletému Matyášovi zbyla po tátovi jen hromada zakázaných kronik ve sklepě a jejich vábení se prostě nedalo odolat. A tak se ztratil v dějinách. Jenomže být u toho, když se píše historie, to je někdy pěkně zapeklitá záležitost. Zvlášť, když cestujete ze století do století a snažíte se při tom najít tátu.

Původní rodinný muzikál o příběhu táty a syna na pozadí zběsilého kolotoče dějin. 

Společný projekt Malého divadla, činohry, opery a baletu JD.

V pokladně Jihočeského divadla nebo u našich uvaděčů lze zakoupit soundtrack z muzikálu Kronikáři, v prodeji je také v digitální formě na Supraphonline a v následujících dnech bude možné stáhnout  např. na iTunes, Amazon, Google music a nebo streamovat na Spotify, Deezer Apple music apod. 

Dokumenty
Tisková zpráva
Plakát k představení
grafický design / Marek Vácha
Z médií
NA DOSLECH
12. 2. 2018
www.rozhlas.cz
5. 2. 2018
aplausin.cz
5. 2. 2018
www.rozhlas.cz
4. 2. 2018
www.ceskatelevize.cz
3. 2. 2018
Deník
2. 2. 2018
zakulturou.cz
1. 2. 2018
www.idnes.cz
2. 2. 2018
www.impuls.cz
2. 2. 2018
MF dnes
1. 2. 2018
www.budejckadrbna.cz
29. 1. 2018
www.rozhlas.cz
22. 1. 2018 / dobré ráno s dvojkou - 7.00 po zprávách
MF dnes
28. 11. 2018
www.rozhlas.cz
13. 11. 2017
www.rozhlas.cz
12. 11. 2017
Divadelní noviny
18. 4. 2017
Divadelní noviny
18. 4. 2017
www.divadelni-noviny.cz
17. 4. 2017
zakulturou.cz
6. 4. 2017
divedove.blogspot.cz
21. 3. 2017
www.rozhlas.cz
19. 3. 2017
MF dnes
17. 3. 2017
Právo
17. 3. 2017
Deník
17. 3. 2017
kronikari.info
16. 3. 2017
Divadlo.cz
14. 3. 2017
www.budejckadrbna.cz
14. 3. 2017
Týden.cz
13. 3. 2017
 
Hudba a orchestrace David Hlaváč
Texty písní a dramaturgie Helena Kebrtová
Choreografie a režijní spolupráce Veronika Poldauf Riedlbauchová
Pohybová spolupráce Béla Kéri Nagy
Scénografie Ján Tereba
Dirigent Pavel Trojan
Sbormistr Martin Veselý
Asistent produkce Milena Chumlenová
Představení řídí Michaela Freudenschussová

 
Délka / 2 hod. 30 min.
Středa
7. 3. 2018
19:00 Budova JD rezervovat
Čtvrtek
22. 3. 2018
19:00 Budova JD rezervovat
Sobota
7. 4. 2018
19:00 Budova JD rezervovat
Pondělí
9. 4. 2018
10:00 Budova JD školní

Partnerem představení je společnost Robert Bosch, spol. s r.o.Více...
Z vašich ohlasů
Přidejte svůj ohlas

Kronikáři, 12. 2. 2018

Úžasné a poklona všem kdo se na tom podílel! Hudba, téma, provedení, odcházela jsem spokojená, radostná a nadšená a trvá to (22.1.). Dík za chycené CD, ještě týž večer jsem si jej poslechla.
Jana V.

Kronikáři, 8. 1. 2018

do Jihočeského divadla na muzikál?...neprohloupíte!...moc jsme se bavili!...a ta krásná orchestrální hudba, prostě zážitek...jo najdou se chybičky (doufáme, že herečka, která upadla při tančení ve výškách, je v pořádku)..kdo se ale nechá strhnout příběhem, dokonalost nehledá...děkujeme!  
Pavel Lyčka

Kronikáři, 4. 12. 2017

Dobrý den, chtěla bych Vam jménem ZŠ a MŠ Besednice poděkovat za skvělé herecké a pěvecké ( i baletní) výkony ve Vašem pátečním představení Kronikáři. Měli jsme předem trochu obavy, zda děti po tak poměrně dlouhou dobu udrží pozornost, ale muzikál byl tak poutavý, že děti spíše zklamalo, že už je konec. Moc děkuji za radu při výběru programu, protože byl nejen zábavný, akční, barvitý, ale i velmi poučný. Žáci se zpětně ve svých zážitcích vraceli k nejzajímavějším scénám a vše si velmi dobře uměli spojovat s konkrétními historickými událostmi, jak je znají z dějepisných hodin. Ještě jednou děkujemem a těšíme se na další návštěvu některého z Vašich představení.  
Za MŠ a ZŠ Besednice Mgr.Zdeňka Řehoutová

Kronikáři, 12. 10. 2017

Včerejší představení Kronikářů bylo fascinující, úžasné, výbušné, dramatické, smutné....Jedním slovem se nedá popsat, co jsme pociťovali při jednotlivých scénách, někdy i slzy tekly. Děkujeme z celého srdce, byl to pro nás jedinečný zážitek.
Dita

Kronikáři, 2. 5. 2017

Diky za krasne predstaveni, plneho zaujeti vsech ucinkujicich, bylo to proste nadherne.Od mamutu k dalsim dejinnym udalostem, plne prekvapivych momentu, novych scen a kostymu,velice vtipnych. Chvalim vsechno a tak krasnou atmosferu jsem snad jeste nezazila.Velice narocne a take krasna hudba.Diky vsem za nezapomenutelny zazitek a preji hodne radosti.
Marie Adamová

Kronikáři, 28. 4. 2017

Každý kdo má nějaký vztah k historii by měl vidět #Kronikáři - stručné dějiny světa v muzikálu. Chvíli se upřímně smějete a chvíli vás úplně mrazí nad silou připomínaného okamžiku. Jsou tam chybky, slušelo by tomu větší jeviště, lepší srozumitelnost textů a hlavní hrdina má dredy, ale stejně prostě skvělé - hrozně mě to zasáhlo. Scéna z bitvy o Británii má neuvěřitelnou sílu. Díky za tohle představení!
Michal Šimek

Kronikáři, 12. 4. 2017

Klobouk dolů před odvahou ředitele divadla a klobouk dolů před výsledkem. Vzniklo mimořádné dílo, které zvýšilo prestiž Jihočeského divadla. Obrovská energie mě strhla od prvních tonů hudby a vydržela celé představení. Takové nadšení herců jsem viděl na spoustě scén v zahraničí, u nás je výjimkou. Divadlo je relativně malé a doporučuji ještě popracovat na síle zvuku orchestru a síle zpěvu. Určitě přijdu ještě několikrát, protože takové představení se nedá plně prožít během jedné návštěvy. Velmi děkuji Vám všem! Jen tak dále a hrajte každé další představení se stejnou energií a radostí. Je to nakažlivé. 
František Hlaváč

Kronikáři, 4. 4. 2017

Byl jsem velmi mile potěšen, mělo to šmrnc. Zejména hudba a technické efekty mě uchvátily. A jako kronikář jsem si uvědomil i některé životní věci... Díky za krásný kulturní zážitek. 
Jiří Cukr, kronikář městyse Ledenice

Kronikáři, 29. 3. 2017

Kronikáři - letmý exkurz dějinami světa se zpěvy a tanci. Někdejší komunistický ministr kultury Nejedlý říkal, že umění musí být především angažované. V tomto případě nebyl jeho odkaz zapomenut. Z představení jsem si zapamatoval pozoruhodnou větu „Bumeme.li bojovat proti tmě, probudíme se do jasného rána“. Tato věta má ovšem stejně pravdivou variantu: „Nebudeme-li bojovat proti tmě, probudíme se také do jasného rána“.
Hans Hillman

Kronikáři, 27. 3. 2017

Nový muzikál Kronikáři je dokonalý!
Káťa Bartyzalová

Kronikáři, 24. 3. 2017

Dobrý den. Rád bych zareagoval na komentář paní Maršíkové: Nejsem v divadelním prostředí úplným nováčkem a měl jsem příležitost shlédnout jak klasické zahraniční, tak i nové české muzikály a dovolím si s komentářem paní Maršíkové nesouhlasit v podstatě ve všech bodech mimo kolegiálního smíchu a nevyváženosti v hlasitosti zpěvu a orchestru. Dlouho jsem považoval muzikál za skomírající žánr, který už neví, kudy kam. Kronikáři mě přesvědčili o opaku. Jen tak dál!!! O kvalitě svědčí i pobouření této dámy. Její komentář mi přijde naprosto nemístný a určitě jí nejde o nic jiného, než o poplivání poctivé divadelní práce. Jak asi každý soudný člověk pochopí, tato recenze je více obrazem recenzenta, než jakéhokoli díla. Všem z JD děkuji a přeji mnoho úspěchu.
Michal Kleil

Kronikáři, 23. 3. 2017

V pátek jsem měla možnost shlédnout premiéru Kronikářů, tedy nejdražší inscenace této sezóny. Nadšení dosavadních recenzentů rozhodně nesdílím, a to i přes to, že jistá pozitiva u tohoto představení jsem také zaznamenala, přičemž jsem si vědoma, že veškerá hodnocení jsou samozřejmě ryze subjektivní. POZITIVA PŘEDSTAVENÍ z mého pohledu jsou tato: místy vtipná a nápaditá choreografie – nejvíce se mi líbil „mamut“ ve stínohře, dále radostná energie většinou vyzařující z účinkujících, bezprostřední herecký výkon malé holčičky – sestry hlavního hrdiny a – SNAD – texty písní. To „snad“ píšu proto, že texty byly v naprosté většině přehlušeny zvukem orchestru, takže jim bylo jen velmi málo rozumět, nicméně ze zachycených útržků usuzuji do pozitivna. Dále bych uvedla několik vtipných hudebních momentů (např. motiv Dvořákovy „Novosvětské“ při doplouvání Kolumba do Ameriky. Tím mnou zachycené plusy končí. NA OPAČNOU MISKU VAH pak kladu, jako celek, nepříliš nápaditou, hlučnou hudbu za  loženou na ostinatních rytmech a deklamaci. Hudební složku u muzikálu vnímám – obecně - jako velmi podstatnou a upřímně - konkrétně u Kronikářů - neumím si představit NIKOHO, kdo by si CD nahrávku z tohoto muzikálu zakoupil a dobrovolně ji doma poslouchal. Za další negativum inscenace považuji již výše zmíněnou minimální srozumitelnost textu a nule blížící se pochopitelnost demonstrovaného příběhu, podpořenou – zejména pro dětského diváka, který nemusí být dostatečně na představení „připraven“ – neustálými „reinkarnacemi“ ústřední dvojice otce a syna. I klíčový moment děje, kterým je „ztratit se v dějinách“ vnímám jako poněkud problematický, ale:  „Budiž!“. Rozporuplné dojmy mám z kostýmů: ač některé kostýmy byly velice hezké a dětskému světu blízké, zejména muži „s bříškem“ přiodění v černých „arabských“ kalhotách typu značně vytahaných dědečkovských „podvlíkaček“ s velmi nízkým sedem působili komicky a nalézali se – alespoň pro mne -  na hraně estetické snesitelnosti. Znač  ně nevěrohodně a zinscenovaně během premiéry působily výbuchy smíchu z publika, které zaznívaly takřka nepřetržitě a výhradně z pravé části parteru. Kromě těchto „smaček“ (zřejmě něco jako najaté „plačky“ na pohřbech – jen s jiným úkolem), které se řehnily i tehdy, když opravdu nebylo čemu, se totiž tak často nikdo nesmál…. Co napsat závěrem? Vím, že dvě pedagožky (konkrétně ze ZŠ Nová a ZŠ Máj v ČB), které na premču vyrazily s plánem okouknout představení, na které by chtěly vyrazit se svými třídami, od svého úmyslu upustily. Jako slibovaný „silný příběh“ s „významnou edukativní složkou“ toto představení zřejmě nevyhodnotily.  Můj osobní výsledný dojem z představení: z možných 100% tomuto veledílu dávám, díky entusiasmu a profesionálnímu nasazení účinkujících, necelých 30, zkrátka takový Ein Kessel buntes v novém kabátě.
Ludmila Magdalena Maršíková

Kronikáři, 22. 3. 2017

Kronikáři – skvělé představení. Nápad, myšlenka, vtip, nadsázka, pointa – všechny věci, které se v běžné muzikálové produkci nevidí a tady jsou naservírovány divákovi přímo pod nos. Skvělé melodie, nápadité texty… Myslím, že čekání na Kronikáře se vyplatilo. Celé představení stojí mimo jiné na výkonech ansámblu Malého divadla, které ukazuje, že není jen divadlo pimprlat pro děti. Je vidět, že by nemělo být veřejností přehlíženo. Byla jsem nadšená také „poznámkovým“ programem. A v neposlední řadě – od včerejška, kdy jsem představení viděla, nemůžu dostat z hlavy melodie písniček, takže doufám, že bude nějaké CD ;-)
Lenka

Kronikáři, 20. 3. 2017

Nápadité kostýmy, hezká hudba a dobra nálada všech účinkujících. Bravo Budějovice!
Kristina Vancl

Kronikáři, 20. 3. 2017

Společnou inscenaci všech čtyř uměleckých souborů JD s názvem Kronikáři neváhám po premiérovém zhlédnutí označit jako vítanou "transfúzi krve" do historické divadelní budovy. Nezáleží ani tak, odkud tato "krev" proudí nejvíce - je to samozřejmě ze souboru Malého divadla - ale KAM doproudí a CO způsobí. Ano, doslova STRHUJÍCÍ představení, jež má velkou šanci nejen edukativní (což je zřejmě hlavním záměrem), ale předvést všechny divadelní složky v nejlepším možném světle, choreografií počínaje, přes "akční" scénografii, vtipné kostýmy připomínající oblíbené dětské lego, rytmické hudební výrazivo ženoucí děj doopravdy kupředu až ke vzájemné herecké souhře. Jen tak dál! P.S.: Uvítal jsem též sympatické vybočení v grafickém zpracování opravdu vtipného programu k inscenaci.
Ivan Ortner
starší >>


Přidejte svůj ohlas

Vážení návštěvníci webových stránek Jihočeského divadla, upozorňujeme, že anonymní ohlasy a ohlasy obsahující vulgarismy nebudou na našich stránkách zveřejňovány!

Vaše jméno    kontakt


Kontrola proti robotům: Součet 32 + 810 je:
© 2002 - 2018 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice